WONTONY

UNIWERSALNE SIECI RYBACKIE

Sieci wontonowe

stylonowe i żyłkowe

Wontony na ryby to narzędzia dla rybaków stosowane w szeroko pojętej dziedzinie jaką jest rybactwo i rybołówstwo. Najczęściej wykorzystywane są na jeziorach i stawach hodowlanych, ale także do połowów rzecznych. Produkowane są z różnych rodzajów tkanin, jednak najczęściej spotykane są wontony stylonowe oraz wontony żyłkowe. Wykonywane są z szerokich płatów siatki rozciągniętych na specjalnych często oplatanych linkach poziomych (górnych i dolnych) o wysokości około 180cm i długości 50 metrów. W sytuacjach, w których wymagana jest większa powierzchnia połowu zwykle stosuje się łączenie sieci w zestawy, w których jest do kilkunastu pojedynczych wontonów.
Ze względu na swoją budowę sieci wontonowe umożliwiają odławianie ryb o określonym rozmiarze, a czasem i gatunku. Udaje się to zrealizować poprzez odpowiednie dobranie szerokości oczek sieci, w której w większości zatrzymują się ryby, których obwód odpowiada wielkości oczka sieci. W ten sposób selekcjonujemy połów – mniejsze ryby w naturalny sposób będą przepływały poprzez oczka wontonu, natomiast odpowiednio większe okazy, które nie wsuną się odpowiednio „głęboko” w sieć nie zostaną złowione.

Jak dobrać wielkość oczek w wontonie?

Oczka sieci wontonowej należy dobierać tak, aby ich obwód w najszerszym miejscu był nieco mniejszy niż obwód korpusu ryby, którą chcemy odłowić. Ryba w trakcie przepływania przez sieć (a konkretnie przez ustawioną ścianę sieciową stojącą na drodze przepływu ławicy ryb), wpływa w zastawione oko sieci najczęściej aż do nasady płetwy grzbietowej. W ten sposób zostaje zatrzymana w sieci zahaczając się wystającymi pokrywami skrzelowymi lub płetwami. Istotnym elementem jest także wybór odpowiedniego materiału, z którego wykonana jest sieć.
W zależności od zastosowanych oczek i materiału, z którego wykonane są sieci wontony dzieli się na wontony sielawowe, siejowe uklejowe, okoniowo-płociowe, sandaczowe, leszczowe i tołpygowe.
W naszej ofercie dostępne są wontony o szerokościach oczek od 3 do 8cm. Tak szeroki wybór rozmiarów oraz materiałów, z których wykonywane są sprzedawane przez nas sieci gwarantuje, że bez trudu znajdziesz coś dla siebie. Jeśli nie wiesz jaką sieć wybrać, skontaktuj się z nami.
Masz pytania? Zadzwoń:  +48 579 371 312

Prawidłowe rozstawienie wontonu

ważny element skutecznych połowów

Technika łowienia z wykorzystaniem wontonów wymaga prawidłowego ustawienia sieci w zbiorniku wodnym bezpośrednio na trasie żerowania czy przepływu (wędrówek) ryb, które chcemy odłowić. Istotnym elementem, jak już zostało wspomniane jest również wybór odpowiedniej wielkości oczek sieci i dobranie ich do gatunku czy rozmiaru ryb, które chcemy odławiać. Aby sieć spełniała swoje zadanie, a co za tym idzie była „łowna” ważne jest aby po zanurzeniu wonton prawidłowo i w całości rozpostarł się w wodzie i przyjął pozycje pionową na wymaganej głębokości. Odpowiednia głębokość to taka na której występuje ławica lub trasa przepływu odławianego gatunku ryb. W tym celu stosuje się ospławienie i dodatkowe obciążenie wontonu, jednak należy pamiętać aby nie przesadzić z wagą. Przyjmuje się, że maksymalne obciążenie dla tego typu sieci nie powinno przekraczać dwukrotności łącznej wagi sieci (tkaniny, nici, sznurów, odważników). Dla ustawienia wontonu na określonej głębokości lub w określonej odległości od dna stosuje się niekiedy tzw. nóżki wontonowe, czyli odpowiedniej długości (sięgające do dna) linki przyczepione z jednej strony do dolnej liny wontonu, a z drugiej obciążone odważnikiem. Innym sposobem prawidłowego ustawienia wontonu na pożądanej głębokości jest podwieszenie go na bojach lub pływakach i przymocowanie linkami do górnej linki poziomej sieci.

WONTONY STYLONOWE

Wonton stylonowy produkcji skandynawskiej. Sieci fabrycznie nowe. Zarówno obciążenie jak i bojka oplecione są sznurkiem. Wykonane z plecionki stylonowej. Dostępne są w różnych rozmiarach oczek od 3 do 7 cm w zależności od zapotrzebowania. Wysokość siatki około 180cm dł. około 30m.

WONTONY ŻYŁKOWE

Wonton żyłkowy produkcji chińskiej. Siatki są fabrycznie nowe obciążenie w sznurku, bojka pianka, wykonany z wysokiej jakości żyłki. Sieci posiadają różne rozmiary oczek od 3 cm do 8 cm w zależności od zapotrzebowania. Wysokość sieci około 180cm dł. około 50m.

Chcesz złożyć zamówienie? Zadzwoń:  +48 579 371 312