DRYGAWICA

SIECI RYBACKIE DRYGAWICE

Sieci rybackie Drygawice

nazywane również drgawicami

Drgawica to trójwarstwowa sieć rybacka służąca do całorocznego połowu ryb. Dzięki wielowarstwowej budowie drygawica umożliwia łowienie ryb o większej rozbieżności rozmiarowej niż w wypadku standardowej jednowarstwowej sieci skrzelowej.

Budowa sieci

Drgawica składa się z trzech ścian sieci osadzonych na wspólnych linkach: podborze, nadborze i dwóch linach bocznych. Dwie zewnętrzne sieci nazywa się podrygami, a sieć środkową jądrem. Podrygi są wykonane z grubej tkaniny sieciowej i posiadają oczka o rozmiarze od 100mm do 300mm. Jądro drygawicy wytwarza się natomiast z cieńszego materiału o mniejszej wielkości oczek (od 18mm do 90mm w zależności od gatunku ryb, które głównie chcemy złowić) i znacznie większej długości. W prawidłowo wykonanej sieci górna linka powinna unosić się na wodzie dzięki zamontowanym na niej pływakom, a dolna linka powinna opadać na dno za sprawą odpowiednio dobranego obciążenia. Takie rozwiązanie sprawia, że sieci tego typu utrzymują się pionowo w wodzie tworząc barierę dla ryb o danej wielkości minimalnej.

Sposób działania drgawicy

Rozstawiona sieć stanowi barierę w zbiorniku wodnym dla ryb powyżej dobranej przez nas wielkości. Po przepłynięciu przez szerokie oczka podrygów ryba wpada w drobniejszą siatkę jądra, którą następnie próbuje przeciągnąć przez symetryczne oczko drugiego podrygu. Naturalnie, jądro ma skończoną długość przez co po przepłynięciu przez drugi podryg zaczyna ono szybko ograniczać rybę tworząc tak zwaną “kieszeń” która oplątuje rybę i uniemożliwia jej wydostanie się z sieci.
W naszej ofercie dostępne są Drygawice o różnej długości od 30metrów. Wysokość to 1,5 metra. Tak szeroki wybór wymiarów sprzedawanych przez nas sieci gwarantuje, że bez trudu znajdziesz coś dla siebie. Jeśli nie wiesz jaką sieć wybrać, skontaktuj się z nami.
Masz pytania? Zadzwoń:  +48 579 371 312

Przy pomocy drgawic prowadzi się połów zastawny lub objazdowy.

Połów zastawny polega na rozłożeniu drygawicy w oczoretach, przy miękkiej roślinności przybrzeżnej lub w innym specjalnie przeznaczonym do tego obszarze łownym. Pozostawioną w ten sposób sieć wyciąga się po jednym do dwóch dni.
Połów objazdowy polega natomiast na zastawieniu siecią pewnej części akwenu, a następnie spłoszenie ryb w celu zapędzenia ich do sieci. Bardzo efektywnym rozwiązaniem jest połączenie połowu drgawicami z łowem siecią ciągową taką jak np. niewody; te ryby które będą w stanie uciec przed zacieśniający się niewodami, wpadną w kolejną pułapkę zastawioną w dalszej części zbiornika.

Użytkowanie Drgawic

Jak zwiększyć efekty połowów

W celu zapewnienia maksymalnej efektywności połowu ważne jest dobranie odpowiedniej długości sieci do rozmiarów zbiornika wodnego. Całkowite odgrodzenie pewnego obszaru zapewni brak możliwości ominięcia sieci przez ryby zwiększając skuteczność połowu.
Dodatkowo kluczowe jest dobranie odpowiedniego rozmiaru oczek sieci do gatunku ryb, które chcemy łowić.

Konserwacja czyli jak dbać aby drgawica służyła latami?

Drgawica wysokiej jakości powinna starczyć na długie lata użytkowania. Żeby jednak upewnić się, że nie zakończy ona przedwcześnie swojego żywotu ważna jest odpowiednie użytkowanie. Po zakończonym łowieniu drgawicę należy ręcznie oczyścić z zaplątanych zanieczyszczeń (liście, gałęzie itp.). Następnie należy podwiesić ją do wyschnięcia w zacienionym miejscu. Sieci nie należy suszyć na słońcu, ponieważ jak i inne są one wykonane z materiałów wrażliwych na promieniowanie UV.
Wysuszone sieci należy złożyć lub zwinąć i przechować w kartonie, torbie lub innym podobnym opakowaniu, dzięki któremu sieć nie będzie miała możliwości poplątania się lub zahaczenia o zewnętrzne obiekty.

Poglądowa tabela doboru wielkości oczek sieci w Drgawicach do gatunku ryb, które chcemy łowić.

Rozmiar oczka sieciGatunek ryby który łowimy taką siecią
18 - 25 [mm]Węgorz lub inne drobne ryby
28 - 40 [mm]Płoć, okoń, miętus kleń lub inne gatunki o podobnych gabarytach
45 - 50 [mm]Karaś srebrzysty, lin, miętus, okoń, kleń, szczupak itp.
55 - 60 [mm]Boleń, brzana, certa, jaź, sandacz, sieja itp.
70 - 75 [mm]Karp, krąp, średni Leszcz itp.
80 - 90 [mm]Sum, Amur, Karp, Tołpyga, Krąp itp.

DRYGAWICA ALIGATOR

Sieci produkcji skandynawskiej. Jak wszystkie oferowane przez nas produkty są fabrycznie nowe. Sieć trzywarstwowa, posiadająca obciążenie oraz bojkę w oplocie sznurkowym. Drygawica wykonana jest z mocnej i trwałej plecionki stylonowej. Oferujemy różne rozmiary oczek od 3 cm do 9 cm w zależności od zapotrzebowania. Wysokość siatki około 150 cm dł. około 30m

DRYGAWICA STYLONOWA

Sieć typu drygawica produkcji chińskiej. Wszystkie oferowane produkty są fabrycznie nowe. Sieć trzywarstwowa, posiadająca obciążenie jak również bojkę w sznurku. Materiał z którego jest wykonana to plecionka stylonowa. Różne rozmiary oczek od 3 cm do 7 cm w zależności od zapotrzbowania. Wysokość siatki około 150 cm dł. około 30m

Masz pytania? Zadzwoń:  +48 579 371 312