NIEWODY

SIECI RYBACKIE WŁOKI

Sieci rybackie Niewody

nazywane inaczej Włokami

Niewody rybackie (lub inaczej włoki; nazwa ta jest częściej używana w odniesieniu do niewód o małym rozmiarze) to jedne z najpopularniejszych rodzajów sieci rybackich wykorzystywanych w Polsce. Ich niezwykła popularność jest związana z bardzo wysoką efektywnością połowu ryb, szczególnie w mniejszych, zamkniętych zbiornikach wodnych, gdzie możliwe jest “przeciągnięcie” całej objętości akwenu.

Budowa i sposób działania Niewodów Włoków

Niewody składają się z prostokątnych płatów sieci nazywanych skrzydłami oraz matni. Skrzydła to długie prostokątne lub trapezowate płaty sieci służące do ograniczenia dużego obszaru wodnego, w celu zagarnięcia ryb do matni (która jest swojego rodzaju kieszenią).
Górna część skrzydeł zamocowana jest do linki unoszącej się na powierzchni wody, natomiast ich dolna część jest obciążona linką z zamocowanymi ciężarkami. Dzięki takiemu zabiegowi skrzydła niewód unoszą się pionowo w wodzie.
W celu uniemożliwienia rybom ucieczki dolnym otworem między sieciami wykorzystywany jest obciążony sznurek o mniejszej długości niż sznurek dryfujący, przez co sieci przyjmie kształt miski.
Boczna część skrzydeł zakończona jest komulcem, który najczęściej jest drewnianym kołkiem o długości około 1 metra. Do komulca przyczepione są linki podtrzymujące sieć.
Niewody można wykorzystać w praktycznie każdym rodzaju zbiornika wodnego, chociaż zazwyczaj osiągają one największą skuteczność na jeziorach i w rezerwuarach wodnych o dużej otwartej powierzchni, która umożliwia łatwe ściąganie i manipulowanie siecią. Często są również wykorzystywane do łowienia pod lodem.
Niewody rybackie wykonywane są z sieci o zróżnicowanej gęstości oczek (pojedynczych komórek sieci). Odpowiedni dobranie oraz wybór zagęszczenia oczek w sieci do przewidywanych zamiarów jest kluczowy. Zbyt małe oczka złapią wszystkie ryby z obszaru oraz niestety dużą ilość ewentualnych zanieczyszczeń.
W naszej ofercie dostępne są Niewody o różnej długości od 10 metrów nawet do 400 metrów. Wysokość to 2 metry. Tak szeroki wybór wymiarów sprzedawanych przez nas sieci gwarantuje, że bez trudu znajdziesz coś dla siebie. Jeśli nie wiesz jaką sieć wybrać, skontaktuj się z nami.
Masz pytania? Zadzwoń:  +48 579 371 312

Wybór rozmiaru niewodu

ważny element skutecznych połowów

Dobór odpowiedniego rozmiaru oczek włoku

Niewody mogą być zbudowane z sieci o różnej gęstości oczek. Odpowiedni dobór gęstości oczek w sieci do przewidywanych zamiarów jest kluczowy. Zbyt małe oczka złapią wszystkie z obszaru wraz z zanieczyszczeniami. Chociaż na pierwszy rzut oka, wyłowienie większej ilości ryb może nie wydawać się problemem, w praktyce jest to czymś czego zdecydowanie nie powinniśmy robić.
Im więcej ryb i zanieczyszczeń wpadnie w naszą sieć tym ciężej będzie ją wyjąć. Dodatkowo, im gęstsze oczka są zastosowane w naszym niewodzie tym większy opór stawia woda podczas przeciągania sieci. Połączenie tych parametrów może sprawić, że w pewnych warunkach sieć będzie niemożliwa do wyciągnięcia z wody przy pomocy dostępnej mocy.
Warto też zwrócić uwagę, na fakt że nadmierne przeczesanie akwenu, może doprowadzić do jego nadmiernej eksploatacji, która dla nikogo nie kończy się dobrze. Nadmierna eksploatacja terenu niszczy cały otaczający ekosystem odbierając możliwość połowu ryb w następnych latach, a także przyczynia się do negatywnego wpływania na globalny klimat. Z powyższych powodów warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi łowienia ryb w danym zbiorniku przy pomocy niewód. Nadmierna eksploatacja akwenów wodnych często może być nielegalna.
Sieci o zbyt małej gęstości oczek też mogą okazać się problematyczne.
Jeżeli dziury w sieci będą zbyt duże, niewód może zadziałać na ryby jak sieć skrzelowa, znacznie zwiększając śmiertelność wśród złowionych ryb.
W głównej części skrzydeł zazwyczaj używane są sieci o oczkach o wielkości 9-12mm z kilkoma panelami sieci z oczkami o wielkości 5-6.5mm w centralnej części sieci. Centralna część sieci to ta, w której lądują ryby gdy sieć jest całkowicie wynurzona. W bardzo dużych sieciach wielkość oczek na panelach skrzydłowych może dochodzić nawet do 22mm.

Długość niewodu

Długość niewodów zaczyna się na kilku metrach a kończy na nawet ponad 1 kilometrze. Dobór odpowiedniej długości i głębokości sieci jest równie ważny jak odpowiedni dobór jej gęstości. Niewody o zbyt dużej długości mogą plątać się w zbiorniku wodnym, jeżeli nie jest on odpowiednio duży. Zbyt głęboka sieć będzie szurać po dnie zwiększając ryzyko zaplątania o kamienie lub roślinność denną.
Oczywiście, sieci o dużej powierzchni stają się też dramatycznie cięższe do wyciągnięcia niż ich mniejsze odpowiedniki. O tyle o ile małe sieci da się wyciągnąć dzięki pracy ręcznej zorganizowanych rybaków, to wyciągnięcie większych niewód w ten sposób jest po prostu niewykonalne. Złowione ryby mogą ważyć setki lub nawet tysiące kilogramów, które są dodatkowo potęgowane przez opór wody na poruszającej się sieci.
Do wyciągania większych sieci wykorzystuje się specjalne silniki spalinowe, które mogą być zamontowane na lądzie, lodzie lub odpowiedniej łodzi rybackiej. Z przeciwnej strony spektrum, zbyt małe sieci mogą być całkowicie pomijane przez ryby w większych akwenach wodnych, przez co ich efektywność może być nawet bliska zeru. Tak więc w zależności od tego w jakim miejscu i jakie ryby chcemy łowić, należy dobrać odpowiednią sieć do naszych zamiarów i możliwości.

Jak działają niewody?

Niewody można zarzucać zarówno z brzegu jak i z łodzi. Połów nimi polega na otoczeniu części zbiornika wodnego w kształcie podkowy, która kończy i zaczyna się na tej samej stronie, a następnie zacieśnianie obszaru, tak aby wszystkie ryby o pewnej wielkości z zamkniętej części akwenu znalazły się w naszej sieci. W celu właściwego wyciągnięcia sieci należy ściągać linki z obu stron, kierując niewody w taki sposób aby ich centrum znajdowało się między punktami wyciągania.
Ściągając linki sieci obszar połowu ogranicza się w kierunku brzegu lub łodzi na których są zamocowane sieci. Bardzo istotne jest aby podczas wyciągania sieci ściągać jedynie linkę dryfującą, obciążona linka pod żadnym pozorem nie powinna być dotykana, ona samoistnie podąży za górną linką. Ciąg zamknie dno sieci w centrum, kierując wszystkie ryby do matni i oddzielając obszar zagarnięty siecią od zewnętrznej części zbiornika
Gdy sieć jest prawie wyciągnięta większość ryb wpada do matni, z której nie mają już możliwości ucieczki. Dodatkowo przy zarzucaniu sieci z łodzi istnieje też możliwość przeciągania rozciągniętej sieci przez powierzchnię zbiornika, dodatkowo zwiększając obszar połowu.

Zastosowanie włoków


Niewody można wykorzystać w praktycznie każdym rodzaju zbiornika wodnego, chociaż zazwyczaj osiągają one największą skuteczność na jeziorach i w rezerwuarach wodnych o dużej otwartej powierzchni, która umożliwia łatwe ściąganie i manipulowanie siecią.

Problemy które można napotkać korzystając z niewód/włok.

Niestety, korzystanie z niewód, mimo iż pozwala na efektywne połowy dużej ilości ryb, często wiąże się ono też z różnymi nieomijalnymi problemami. Największym z nich jest problem z dnem zbiornika wodnego, do którego sieć powinna przylegać w celu uniemożliwiania rybom ucieczki. W idealnym wypadku dno byłoby lekko muliste, gładkie i płaskie. Niestety, jak większość doświadczonych rybaków będzie w stanie potwierdzić, taki obraz rzadko ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wystające konary lub kamienie mogą zahaczyć się o naszą sieć uniemożliwiając jej wyciągnięcie lub grożąc uszkodzeniem. Glony i inna roślinność występująca w zbiorniku wodnym w dużej ilości sprawia znacząco utrudniają połów niewodami, w niektórych przypadkach nawet całkowicie go uniemożliwiając. Nierówne dno doprowadza do chwilowego poluzowania się obciążonych linek co może pozwolić rybom na ucieczkę. Dodatkowo, wyspy, wysepki oraz większe wystające kamienie mogą sprawić, że nie rozłożenie długiej sieci nie będzie możliwe (w takim wypadku konieczne jest rozłożenie kilku mniejszych sieci jednocześnie, co najczęściej wymaga doświadczonej załogi rybackiej z kilkoma łodziami).

Konserwacja czyli jak dbać aby niewód służył latami?

Odpowiednio używane i konserwowane niewody mogą wytrzymać długie lata. W celu zapewnienia ich maksymalnej trwałości należy czyścić sieci ze wszystkich zanieczyszczeń (takich jak zaplątane gałęzie, glony itp) po każdym użyciu, a następnie rozłożyć do suszenia w zacienionym miejscu. Siatek nie należy suszyć na słońcu, ponieważ niewody wykonane z materiałów wrażliwych na promieniowanie UV. Wysuszone sieci należy zwinąć i przechować w torbie lub innym opakowaniu, dzięki któremu sieć nie będzie miała możliwości poplątania się lub zahaczenia o zewnętrzne obiekty.

WŁOK NIEWÓD

Najbardziej popularne siatki rybackie. Za ich pośrednictwem wyławiane jest około 60% wszystkich ryb
Sieć rybacka typu włok niewód - sieci ciągnione wysokość siatki ok 2 m wielkość oczek 2,5 cm. Niewód stosowany jest do połowów na jeziorach, głównie pod lodem. Wysokiej jakości sieć dla rybaków. Długość w zależności od zamówienia 10, 15, 20, 25,30m itd. Cena za mb 30zł nowej kompletnej sieci

Masz pytania? Zadzwoń:  +48 7579 371 312